Nejdůležitější faktory při rozhodování o další vzdělávací dráze žáků základních škol

Výběr střední školy je velmi důležitý krok. Při rozhodování o další vzdělávací dráze žáků základních škol jsou nejdůležitější tyto faktory:

1. Naše schopnosti, zájmy a předpoklady

• Nejprve je potřeba se zamyslet, co dobře umím.
  • Jsem technický typ, velmi rád kreslím, umím dobře mluvit, baví mě jazyky a mám na ně talent, rozumím chemii a matematice, rád hraji na kytaru.
  • Také je dobré pojmenovat, jaké jsou moje silné a slabé stránky. Jsem pečlivý, umím řešit problémy, umím se vcítit do druhých,jsem roztržitý, nešikovný.
  • Naše vlohy, zájmy i nedostatky srovnáme s požadavky na studium a na výkon povolání.
  • Nezapomeňte na svůj zdravotní stav: špatně snáším fyzickou námahu, mám alergii.

2. Čeho bych chtěl dosáhnout a jak náročnému studiu se chci věnovat

• Chci mít dobrou práci a mít volný čas na koníčky, vybudovat úspěšnou firmu, pomáhat lidem, hodně cestovat, být úspěšný ekonom.
  • Zamyslete se, jaké by mělo být zaměření školy: na ekonomii, řemeslo, jazyky, služby, technické zaměření. Jaký stupeň vzdělání chcete dosáhnout: maturita na odborné škole, výuční list, konzervatoř, maturita na gymnáziu.
  • Také je třeba vzít v úvahu, jaké je moje rodinné zázemí.: rodiče mě bezvýhradně podporují, můžeme si dovolit školné, nemáme peníze, máma chce, abych studoval.

3. Diskutujte s vašimi nejbližšími

• Otevřeně mluvte o svých plánech s výchovným poradcem vaší školy, s třídním učitelem, rodiči, známými a ptejte se, co si o vašem rozhodnutí myslí. Naslouchejte jim, mohou vám při rozhodování dobře poradit, přinést nový nadhled.
  • Mějte na paměti, že by konečné rozhodnutí mělo být na vás a mělo by vám maximálně vyhovovat.

4. Sežeňte si dostatek informací o střední škole

• Jako při každém rozhodování jsou i v tomto případě důležité informace.
  • Pokud máš jasno v oboru, udělej si přehled o všech středních školách, které ho vyučují. K tomu ti poslouží různé informační materiály, hledejte v takových, které informují komplexně a nezaujatě. Čím více jich o škole získáš, tím snadněji se ti bude vybírat. Nezapomeň, že do školy pak budeš chodit tři nebo čtyři roky a měla by ti sedět ve všech ohledech.
  • Hledej informace o školách z více zdrojů: webové stránky škol
  • Zjisti si náklady na studium. Jde o školu veřejnou nebo soukromou s placeným školným? Dovoluje to finanční situace tvé rodiny?
  • Jaká je náročnost přijímací zkoušky a požadavků školy. Odhadni svoje šance na přijetí a přizpůsob tomu přípravu na zkoušky.
  • Většina škol je veřejných, v soukromých si žáci své vzdělání hradí. Církevní instituce obvykle nepožadují od uchazečů příslušnost k církvi, ale očekává se tolerance ke křesťanským postojům a zásadám.
  • Zůstaneš raději doma nebo se osamostatníš a půjdeš na internát?
  • Málo žáků na malé škole může vytvářet důvěrnější atmosféru, velká škola zase nabízí více oborů a možnost přestupu na jiný obor.
  • Obor může mít různá zaměření, a to může být velmi významná informace pro tvé rozhodnutí.

5. Jdi se do školy podívat osobně

• Osobní návštěva ti řekne víc i o prostředí a zajímavostech konkrétní školy. Dozvíte se, jaké má škola požadavky k přijetí (např. lékařská potvrzení o tvé zdravotní způsobilosti, doporučení psychologa) a jaké budou přijímací zkoušky.
  • Před návštěvou si připrav otázky:
    • zaměření oboru
    • odborná praxe a odborný výcvik
    • způsob, jakým škola komunikuje s rodiči
    • uplatnění absolventů oboru – jaké jsou možnosti pracovního uplatnění
    • stará se škola nějakým způsobem o své čerstvé absolventy
    • přijímání a práce se žáky se zdravotním a jiným znevýhodněním
    • zda se učitelé mohou věnovat žákům individuálně
    • jaké školné i mimoškolní aktivity škola nabízí
  • Prohlédni si odborné učebny, laboratoře, vybavení příp. i internát, kde bys měl bydlet a možnosti stravování.
  • Navštiv více škol, abys mohl porovnávat různé poznatky.

6. Využijte poradenské služby

• Pokud si stále nejste jisti výběrem studia, navštivte odborníky z poradenských institucí. Existuje několik možností, kam se můžete obrátit. V široké síti informačních a poradenských středisek – IPS (http://www.portal.mpsv.cz/), které fungují při úřadech práce, získáte informace o povoláních a uplatnění na trhu práce.
  • Můžete kontaktovat Centrum kariérového poradenství při Národním ústavu odborného vzdělávání v Praze – CKP (http://www.nuov.cz/), kde vám poradí s výběrem studia a obsahem vzdělávání.
  • V zákaznickém centru při Ústavu pro informace ve vzdělávání (http://www.uiv.cz/) vám pomohou najít školu.